/Hayirlokmasi      /Hayirlokmasi      /Youtube   Sipariş Hattı: 0(530) 060 80 60

Seyyar Lokma Arabası ile Lokma Döktürmekİzmir ve çevresiyle ünlenmiş ve tüm Türkiye'de çok sevilen tatlılar içerisinde yer almış şerbetli bir hamur tatlısıdır. Lokma dökmek olarak adlandırılan bir yöntemle hazırlanan hamur karışımı küçük toplar şeklinde kızartılarak daha sonrasında şerbetlenir ve üzerine en son ballı bir karışım serpilerek hizmet edilir. Lokma küçük toplar halinde yapıldığı gibi küçük simit şeklinde de yapılabilmektedir.

Lokma ülkemizde mevlit, sünnet, düğün ve cenaze gibi etkinliklerde de dağıtılan geleneksel tatlılarımızdan birisidir. Ayrıca hayır lokması adı altında da belirli amaçlar için iyilik olması amacıyla da dağıtılmaktadır. Sıcak sıcak taze bir şekilde yenmesi gereken bir tatlı olan lokma son dönemler de farklı çeşitleri ile de sunulsa da en çok tercih edileni geleneksel şerbetli olanıdır.

Lokma özellikle ramazan ayında iftar sofralarında da yerini alarak gün boyunca kaybedilen ve vücudun şeker ihtiyacını dengelemesiyle ünlü olan çok ağır olamayan bir nadir şerbetli tatlılar içerisinde yer almaktadır.

Seyyar Lokmacı

Lokma bulunduğu zaman her an ve her yerde yenebilecek bir tatlı çeşididir. Sabit dükkanlara her zaman gidilmesinin mümkün olmaması nedeniyle lokma genel olarak mahalle aralarında, kalabalık şehir merkezlerinde, büyük camilerin çıkışlarında seyyar olarak satılmaktadır. Minibüs yada kamyonetlere özel olarak yapılan sistemler ile şehrin her an her yerinde satılabilecek olan lokma tatlısı ünü ile ülkemizi de aşarak dünyaya yayılmıştır.

Seyyar Lokma Arabası

Dini inançlarımız ve geleneklerimiz gereği sevinçli bir haber alsak ta bir cenazemiz olsa da, bir hastamız iyileşse de, hasadımız başarılı geçmiş olsa da bir yemek ya da tatlı yaparak dağıtırız. Lokma da böyle durumlarda en çok başvurulan bir yöntemdir. Kısacası ülke olarak lokma dökmek ve yemek için bir çok bahanemiz bulunmaktadır. Seyyar lokma hizmeti de işte böyle zamanlarda başvurulan bir hizmettir.

Seyyar Lokmacı Nedir?

Seyyar lokmacı mevlit, nişan, düğün, sünnet, cenaze ve adak gibi nedenlerle dağıtılacak dökülecek lokmayı yapan ve dağıtan kişilere denmektedir. Seyyar lokmacı hizmetine başvurulduğu zaman kaç kişilik dağıtılacağı konusunda bilgi verilerek etkinliğe gelecek olanlara dağıtımı yaptırılır. Lokma kısa süre içerisinde hazırlanabildiği ve sıcak bir şekilde taze taze dağıtılma imkanı olduğu için sık tercih edilen bir hayır işidir.

Seyyar lokmacılar sayesinde hangi ilde ve hangi semtte olursanız olun kısa süre içerisinde hayır işleriniz için kolay bir şekilde lokma dağıtımı yaptırabilirsiniz.

Seyyar Lokma Fiyatları

Hayır işleri için dağıtılması en çok tercih edilen lokma tatlılarının çok tercih edilme nedenlerinden biriside fiyatlarının birçok yemek ve tatlıya göre uygun olmasıdır. Lokma tatlısı hızlı ve kolay yapılması ve dağıtılması ile tüketilmesinin kolay olması ile de tercih edilmektedir. Seyyar lokmacı fiyatları bölgeden bölgeye değişim gösterse de ortalama olarak 500 kişilik seyyar lokma hizmeti 700 TL civarında yapılmaktadır. Bu fiyata tabak ve lokma yemede kullanılan kürdan da dahildir.Yorumlar

YORUM YAP


Hemen Ara Whatsapp